První setkání

Jdete k psychologovi poprvé..? Nevíte, co se na psychologických konzultacích dělá..? Máte smíšené, zmatené či dokonce odrazující pocity ohledně psychologického poradenství..?

V tom případě by Vám následující řádky mohly pomoci rozhodnout se, zda se na konzultaci objednat či nikoliv.

Jak to všechno bude probíhat..?

Na začátku (krom přivítání a představení) budete seznámeni s tím, jak dnešní konzultace bude probíhat, co je cílem setkání, co Vám mohu nabídnout, jaký je způsob mé práce a budete informováni o podmínkách spolupráce. Následně Vás vyzvu k podpisu informovaného souhlasu a přenechám Vám prostor pro doplňující otázky.

Prvnímu (úvodnímu) setkání pracovně říkám „mapující“. Mapující proto, že se snažím zorientovat ve Vaší situaci a pochopit, co je Vaším záměrem, a čeho byste chtěli během konzultací dosáhnout (co byste si chtěli ode mě odnést). „Mapování“ probíhá formou dotazování – budu Vám klást otázky a záleží jen na Vás, do jak obšírné a hluboké odpovědi se pustíte. Nic není špatně!

Další setkání se budou odvíjet od domluveného záměru a budou se řídit zejména aktuálními potřebami klienta.

Co se (ne)bude dít..?

Především dostanete prostor mluvit o svých potížích (otázkách), které Vás ke mě přivedly. Váš postoj k dané záležitosti je pro mě rozhodující, žádné téma není ani „banální“ ani „hloupé“ či snad „směšné“ a „zvarženíhodné“.

S tím souvisí závazek, že Vás nikdo nebude soudit či dirigovat, jak máte žít svůj život. Vše co na konzultacích zazní jsou jen „nabídky“ a záleží pouze na Vás, zda si některou z nich vyberete, a do jaké míry ji budete chtít uskutečnit. Vymýšlení řešení situace probíhá vždy společně tak, aby klientovi vše vyhovovalo a cítil se komfortně.

Je důvod k obavám..?

Rozhodně NENÍ. Respektuji hranice klienta a nechávám na samotných klientech kam až mě ve svém tématu pustí.

Zrovna tak není důvod ke studu, odporu či jiným negativním pocitům. Chodit k psychologovi není ani hanba ani tabu. Jak s oblibou říkám: „Když Vás bolí noha, jdete k lékaři. Když Vás bolí zub, jdete k zubaři. Když Vás bolí duše, jdete k psychologovi“. Rozhodně nejste „blázen“ ani „ztroskotanec“, když se rozhodnete docházet na psychologické konzultace. Péče o duši je stejně důležitá jako čištění zubů!

Potřebuji něco s sebou..?

Pouze SEBE, otevřenost a ochotu spolupracovat.


Máte další otázky..? Nezdráhejte se ozvat a zeptat se!


Mgr. Veronika Kubešková
sebezvladani@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *